Jak dostarczyć stację transformatorową na teren farmy fotowoltaicznej, gdy brak utwardzonej drogi dojazdowej, a samochód ciężarowy grzęźnie w błotnistym podłożu?
Rozwiązaniem tych problemów jest zaprojektowany przez ZPUE S.A. system transportu, rozładunku i posadowienia stacji za pomocą platformy gąsienicowej oraz podnośników hydraulicznych.
Sama stacja i platforma gąsienicowa przewożona jest własną niskopodwoziową naczepą, z najazdami umożliwiającymi bezpośredni z niej zjazd. Platforma wraz ze stacją może się poruszać po drogach gruntowych. Dodatkowe zalety tego zestawu to możliwość pokonywania podjazdów i zjazdów o dużym nachyleniu, nawet do 17°. Jedno tankowanie umożliwia przejechanie dystansu do 20 km.
System ten pozwala na bezpieczny transport i ustawienie stacji pod liniami elektroenergetycznymi oraz w miejscach, gdzie nie ma możliwości rozstawienia dźwigu, np. w zwartej infrastrukturze miejskiej lub halach produkcyjnych. Rolę dźwigu przejmują podnośniki hydrauliczne o nośności ponad 20 ton. Są one montowane do uchwytów umożliwiających podnoszenie stacji wraz z kompletnym wyposażeniem, a więc zamontowanymi rozdzielnicami, transformatorem i połączeniami oraz dachem.
Konstrukcja stacji daje możliwość umieszczenia jej bezpośrednio na przygotowanej podbudowie, bez konieczności transportu i montażu misy fundamentowej.
Na czas przejazdu platformą gąsienicową drogami asfaltowymi, w celu ich zabezpieczenia, układane są na nich maty o wysokiej wytrzymałości.
Tak o zaletach platformy gąsienicowej mówi Hubert Kania, Kierownik Produktu:
„To rozwiązanie dające nowe możliwości w budowie farm fotowoltaicznych i transporcie ich części składowych, a więc nie tylko samej stacji, która jest głównym elementem, ale także paneli i konstrukcji wsporczych.
Poza transportem i rozładunkiem, ten system ma jeszcze jedną zaletę – nie wymaga misy fundamentowej. Stacja jest umieszczona na utwardzonym gruncie, a kable prowadzi się przez posadzkę do rozdzielnic. Brak fundamentów i posadowienie na lekkim podwyższeniu minimalizuje ryzyko zalania i uszkodzenia betonowej podstawy. Dzięki transportowi na platformie gąsienicowej stacja przyjeżdża do klienta w pełni wyposażona, zarówno w rozdzielnicę średniego i niskiego napięcia, jak i transformator oraz wszystkie wymagane połączenia kablowe. Po stronie wykonawcy pozostaje tylko podłączenie zewnętrznej instalacji uziemiającej oraz linii kablowych”.