Magazyn energii: Czy to się opłaca? Kalkulator

Właściwie dobrany magazyn energii zapewnia zasilanie awaryjne. Z jego posiadaniem wiąże się również poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Ale czy magazyn energii się opłaca? Czy warto w niego zainwestować? Jeśli zastanawiasz się czy kupić magazyn energii – opłacalność to temat, który musisz zgłębić.

Komu powinno zależeć na magazynowaniu energii?

Farma fotowoltaiczna w Jasieńcu, zaopatrzona w magazyny energii produkcji ZPUE S.A.

Chociaż odnawialne źródła energii nie są stabilne, to jednak, ze względu na cele klimatyczne, ich ilość na rynku stopniowo się zwiększa. Z tego powodu pojawia się coraz większa potrzeba gromadzenia energii, a odpowiedzią na tą potrzebę są magazyny energii elektrycznej.

Magazyny energii pozwalają na odłożenie konsumpcji energii elektrycznej w czasie. Dzięki tym urządzeniom możliwe stało się wykorzystywanie energii w momencie innym niż odbywa się jej produkcja. Jest to rozwiązanie adekwatne dla osób, które potrzebują stałego dostępu do energii lub chciałyby zminimalizować straty podczas pobierania energii przechowywanej w sieci. Dlatego magazynowanie energii powinni rozważyć przede wszystkim przedsiębiorcy, rolnicy, prosumenci. Ponadto rozwiązanie to polecane jest szczególnie w miejscach, w których występują częste przerwy w zasilaniu. Taki system umożliwia bowiem magazynowanie energii z fotowoltaiki wspomagając jej pracę i optymalizuje zużycie energii elektrycznej.

Czy na magazynie energii można zarobić?

W innych krajach istnieją przykłady magazynów energii, na których można zarabiać, sprzedając zmagazynowaną energię. Jednak w obecnej sytuacji prawnej w Polsce nie ma przyjaznego środowiska oddziaływującego na opłacalność magazynu energii. Nie ma usług regulacyjnych umożliwiających zarabianie. Magazyny energii w Polsce staną się opłacalne dopiero po wprowadzeniu taryf dynamicznych. Jeśli zakłady przemysłowe będą musiały rozliczać się ze swoich emisji, wtedy bardziej będzie się opłacało magazynowanie energii z OZE.

Ponadto opłacalność magazynu energii wzrasta jeśli pełni on jeszcze inne funkcje, np. kompensacja mocy biernej, zapewnienie ciągłości zasilania, obniżenie mocy umownej. W instalacjach off-grid albo w miejscach ze słabą infrastrukturą sieciową mogą być jedynym możliwym rozwiązaniem. Choć pod kątem czysto finansowym magazyny energii na razie nie wydają się być opłacalne, należy przyznać, że spełniają swoje zadanie jako zasilanie awaryjne.

Opłacalność magazynów energii: wyliczenia ekspertów

Na razie magazyny energii nie są tanim rozwiązaniem – szczególnie w porównaniu do kosztów samej instalacji fotowoltaicznej. Mimo, że są one tańsze niż kiedyś, to powszechnie uważa się je za duży wydatek. Im większa pojemność i moc magazynu, tym jego cena całkowita jest wyższa. Jednak cena jednostkowa za 1 kWh pojemności maleje wraz ze wzrostem pojemności magazynu.

Choć ceny magazynów energii wahają się i zależą od rodzaju akumulatorów, a także dostawców, to zwykle wynoszą kilka tysięcy za 1 kWh. W przypadku magazynu energii 5 kWh należy liczyć się z kosztami rzędu ok. 14 tys. zł netto (bez montażu i dodatkowego osprzętu). Ale opłacalność magazynu energii zależy nie tylko od kosztów akumulatorów. Aby system działał poprawnie, konieczne jest poniesienie kosztów obejmujących elektronikę, inwerter baterii lub regulator ładowania, rozłącznik instalacji, bramkę komunikacyjną, liczniki, kable itd.

Podsumowując, na opłacalność magazynu energii wpływa cena samego magazynu, ceny pozostałych urządzeń, a także koszty stałe. Ponadto znaczenie ma również poziom skomplikowania podłączenia i montażu magazynu, a niekiedy nawet jego wygląd. Ponieważ jest tak wiele zmiennych, wskazane w artykule koszty należy traktować jedynie jako poglądowe. Aby realnie zmierzyć opłacalność magazynu energii, należy zapytać instalatorów o ofertę konkretnego urządzenia. Opłacalność magazynu energii w dużej mierze zależy od wymagań i oczekiwań przyszłego właściciela.

Źródła:

Magazyn energii (fotowoltaikaonline.pl)

Magazyn energii i fotowoltaika – to się opłaca! | enerad.pl

Ile energii można zaoszczędzić dzięki domowemu magazynowi energii | GRAMwZIELONE.pl

https://www.freevolt.pl/news/magazyn-energii-czym-jest-i-czy-warto-go-miec/

Magazyn energii w każdym domu z fotowoltaiką? – Columbus (columbusenergy.pl)

Magazyny energii uratują opłacalność fotowoltaiki – Magazyny energii (e-magazyny.pl)

Magazyny energii elektrycznej – Magazyny energii (e-magazyny.pl)

Magazynowanie energii z fotowoltaiki – Magazyny energii (e-magazyny.pl)

Prezydent podpisał ustawę o odnawialnych źródłach energii – Magazyny energii (e-magazyny.pl)

Udostępnij

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij klawisz ESC, aby anulować.

Back To Top