RUMUNIA – Podróż z podziemną stacją transformatorową

RUMUNIA – Podróż z podziemną stacją transformatorową

Transylwania w świecie ma jednoznaczne skojarzenia z krwawym hrabią Drakulą, który zajął swoje miejsce nie tylko wśród legend i powieści, ale także w popkulturze. W polskim nazewnictwie geograficzno-historycznym region ten nosi bardziej swojsko brzmiące określenie – Siedmiogrodu, który kojarzyć się może nam z królem Stefanem Batorym. Z kolei Rumuni mówią o nim Ardeal, co oznacza kraj bogaty w złoto i srebro. Niezależnie od konotacji i wyobraźni o tym miejscu, to niezwykle ciekawa cześć dzisiejszej Rumunii, która od kilku lat jest odkrywana przez polskich turystów. Dotarliśmy do niej również my… z podziemną stacją transformatorową wyprodukowaną w ZPUE.

Jedna z siedmiu warowni Siedmiogrodu

Nasza nazwa Siedmiogród to kalka z niemieckiego Siebenbürgen i łacińskiego Septem Castra które oznacza siedem legendarnych warowni założonych przez Sasów w tamtym regionie. Wśród nich jest Hermannstadt, czyli dzisiejszy Sybin (rum. Sibiu), w którym zatrzymamy się na dłużej w tym artykule.

Miasto założono w 1190 roku w czasach, w których tamte ziemie leżały na terenie Królestwa Węgier. Niewykluczone, że historia tego miejsca sięga jeszcze dawniejszych czasów. Jak ustalili badacze, znajdował się tam rzymski posterunek. Przez stulecia Sybin rozwijał się jako ważny ośrodek rzemiosła i handlu czemu sprzyjało położenie na skrzyżowaniu strategicznych szlaków biegnących z Europy na południowy wschód. To właśnie tamtędy eksportowano towary, które znajdowały swoich odbiorców w Turcji, Persji a nawet… Chinach. W XIX wieku, w czasie powstania węgierskiego (1849) przebywał tam generał Józef Bem,  dowodził on oddziałami węgierskich powstańców, którzy walczyli z siłami austriackimi i rosyjskimi. Wydarzenia te zainspirowały w 1897 roku polskich i węgierskich malarzy, i w następstwie  namalowali wspólne dzieło – Panoramę Siedmiogrodzką  – przedstawiającą tamte wydarzenia. Prace odbywały się pod kierunkiem Jana Styki – tak, tego samego, który wraz z Wojciechem Kossakiem namalował trzy lata wcześniej znaną Panoramę Racławicką, którą dziś można podziwiać we Wrocławiu.

Z energią w… podziemia

Kilka tygodni temu do historycznej części Sybina trafiła Podziemna Stacja Transformatorowa, która będzie zasilała centrum rekreacyjne z basenem i SPA a także pobliski szpital pediatryczny. Jak widać na zdjęciach, logistyka dostarczenia i osadzenia stacji pod ziemią na dziedzińcu otoczonym zabytkową zabudową , wymagała niezwykłej organizacji, precyzji oraz zamknięcia części miasta dla ruchu ulicznego.  Z uwagi na złożoność prac został wykorzystany jeden z największych mobilnych dźwigów na terenie Rumunii o uciągu 150 ton. Nic więc dziwnego, że ta skomplikowana operacja przyciągnęła uwagę nie tylko mieszkańców centrum Sybina ale również mediów, które relacjonowały krok po kroku to wydarzenie. Zgodnie z artykułem w lokalnej prasie przygotowanie do rozładunku trwało ponad 3 godziny a sama „precyzyjna” operacja rozładunku 6-7 minut . No cóż, nie pierwszy raz nasze urządzenie stało się gwiazdą wydań dzienników i relacji live. Mamy powód do satysfakcji – mimo, że montaż i rozładunek nie był po naszej stronie, stacja została w pełni przetransportowana z całym wyposażeniem przez ZPUE S.A.

Ogromnym atutem tej stacji jest przede wszystkim to, że nie ogranicza pola widzenia co za tym idzie nie niszczy unikalnej architektury historycznej części miasta. Takie rozwiązanie sprawdziło się już w innych rumuńskich miejscowościach jak Oradea, Cluj, Brasov oraz Galati. Jednak w Sybinie jest to pierwsza taka realizacja.

Sybin do odkrycia

Dziś Sybin liczy nieco ponad 150 tys. mieszkańców. Oprócz licznych zabytków jest ważnym ośrodkiem etnograficznym, w którym na wiele sposobów upamiętniona została kultura ludowa całej Rumunii. Miasto jest także główną siedzibą prawosławnej rumuńskiej metropolii siedmiogrodzkiej. W 2007 roku był jedną z Europejskich Stolic Kultury.

W Sybinie urodził się obecny prezydent Rumunii Klaus Iohannis, który wywodzi się od Sasów Siedmiogrodzkich – założycieli siedmiu warowni od których nazwę, jak napisaliśmy na początku wziął cały region.

CIEKAWOSTKI O RUMUNII

Flaga Rumunii to prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy – niebieski, żółty i czerwony. Jest identyczna jak flaga afrykańskiego państwa Czad, mimo, że obydwie flagi nie mają żadnych powiązań i mają zupełnie inne pochodzenie oraz symbolikę.

Astra Museum w Sybinie posiadada kolekcję ponad… 300 zabytkowych budynków. Wśród nich znajdują się młyny wodne, wiatraki i wiejskie kuźnie.

Rumuni są mistrzami minimalizmu. Sto lat temu wydali najmniejszy banknot świata o nominale 10 bani o wymiarach 2,75 cm na 3,80 cm.

Choć język rumuński jest językiem romańskim (tak jak włoski, hiszpański czy francuski), co piąty wyraz ma pochodzenie słowiańskie (!)

Pierwowzorem postaci Drakuli był hospodar wołoski Wład III Palownik (Vlad Tepes, Vlad Drăculea) (1431-1476), wokół którego postaci powstało wiele przerażających legend.

INFORMACJE O RUMUNII

Powierzchnia 238,4 tys km²
Ludność 19,2 mln
Narody i grupy etniczne: Rumuni 89% ; Węgrzy 6,5%

Udostępnij

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij klawisz ESC, aby anulować.

Back To Top