Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna Ręczyn o mocy 76MW, współpracująca ze stacjami kontenerowymi ZPUE dla OZE.

Największa w Polsce farma fotowoltaiczna Ręczyn o mocy 76MW, współpracująca ze stacjami kontenerowymi ZPUE dla OZE.

Chcesz magazynować energię słoneczną, a może zastanawiasz się jak działa magazyn energii?

Magazyn energii to w prostym tłumaczeniu urządzenie umożliwiające przechowywanie energii z różnych źródeł i wykorzystanie jej w innym czasie. Jednym z nich jest słońce, które można powiedzieć, że jest niewyczerpalnym źródłem energii. Wiemy o tym w ZPUE doskonale, bo pierwsze instalacje fotowoltaiczne wykonaliśmy już w 2003 roku! Jesteśmy obecni, w każdym sektorze energetyki odnawialnej – od wytwarzania i dystrybucję, po przemysł i magazynowanie energii.

Zaufać fotowoltaice

Coraz więcej możemy dostrzec powstających farm fotowoltaicznych (PV) wykorzystujących energię słoneczną. Jest to nowy, jakże ważny trend w naszym kraju. Jednak to co widzimy to nie tylko panele fotowoltaiczne pozwalające na odbieranie energii słonecznej i przekształcenie jej na prąd elektryczny. W skład systemów fotowoltaicznych wchodzą również elementy takie jak inwertery, rozdzielnice średniego napięcia (SN) ze sterowaniem, rozdzielnice niskiego napięcia (nN) oraz transformatory SN/nN. W skrócie: instalacje fotowoltaiczne to systemy wyposażone w urządzenia pozwalające przekształcać energię słoneczną na energię elektryczną i dostarczać ją do sieci dystrybucyjnej. Topologia PV jest zwykle rozproszona z inwerterami o mocach od 60 do nawet 250 kW, montowanymi bezpośrednio na stołach, czyli konstrukcjach wsporczych paneli fotowoltaicznych. Aby takie farmy fotowoltaiczne działały efektywnie, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych rozdzielnic SN i nN wchodzących w skład stacji transformatorowych produkowanych specjalnie z myślą o tego typu instalacjach. 

Jak działa fotowoltaika?

Farma fotowoltaiczna składa się z tysięcy paneli, które zbudowane są z ogniw fotowoltaicznych, a inaczej elementów półprzewodnikowych. To właśnie w tych elementach zachodzi konwersja promieniowania słonecznego na energię elektryczną w wyniku zjawiska fotoelektrycznego, a dokładniej powstania różnicy potencjałów w wyniku ruchu elektronów wywołanych przez energię z fotonów. Aby powstałą energię elektryczną przekazać do systemu dystrybucyjnego konieczna jest umowa z zakładem energetycznym.

Mniejsze instalacje fotowoltaiczne cieszą się jeszcze większą popularnością. Panele fotowoltaiczne można coraz częściej zauważyć na dachach domów mieszkalnych. Taka instalacja wymaga zmiany licznika rozliczeniowego na dwukierunkowy, ale pozwala znacznie obniżyć rachunki za prąd. Prosumenci za każdą 1 kWh oddanej do sieci energetycznej mogą odebrać 0,8 kWh (jeżeli instalacja ma moc do 10 kW) lub 0,7 kWh (jeżeli instalacja ma moc powyżej 10 kW).

Przechowywanie energii

Energia jaką pozyskujemy z paneli fotowoltaicznych w znacznym stopniu zależy od warunków atmosferycznych. Latem mamy do czynienia z nadprodukcją, zimą zaś energii słonecznej jest znacznie mniej. Aby mieć możliwość wykorzystania energii z nadprodukcji musimy wyposażyć nasz układ np. w bateryjny magazyn energii. W takim magazynie zastosowany jest przekształtnik dwukierunkowy napięcia zmiennego (AC), na napięcie stałe (DC) którym ładowane są baterie najczęściej litowo-jonowe. Każdy magazyn charakteryzuje się mocą w watach (W) oraz pojemnością w watogodzinach (Wh). Dzięki odpowiedniemu dobraniu parametrów magazynu możemy go ładować w czasie nadprodukcji i rozładowywać przez określony czas po czasie generacji PV.

Udostępnij

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij klawisz ESC, aby anulować.

Back To Top