Magazyn energii – czym jest, jak działa i ile kosztuje?

Magazyn energii – czym jest, jak działa i ile kosztuje

Czym jest bateryjny magazyn energii, jak współpracuje z odnawialnymi źródłami energii, ile kosztuje i na czym polega magazynowanie energii?
Zastanawiasz się czym jest magazyn energii? Ciekawi Cię na czym polega magazynowanie energii? Chcesz poznać korzyści jakie wiążą się z zastosowania magazynu energii?

Na te i inne pytania związane z magazynami energii odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Czym jest i jak działa bateryjny magazyn energii elektrycznej?

Magazyn energii to nic innego jak urządzenie, które pozwala na przechowywanie energii, gdy jej produkcja przekracza zapotrzebowanie, a następnie oddaje ją do sieci, gdy zasoby odnawialnej energii nie wystarczają do zaspokojenia konsumpcji. Wyprodukowana dzięki instalacji fotowoltaicznej energia po trafieniu do akumulatorów jest przechowywana w formie elektrochemicznej. Gdy zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrasta i chcemy z niej skorzystać, jest przekształcana ponownie i oddawana do sieci.

Magazynowanie energii to skuteczne, nowoczesne rozwiązanie mające na celu poprawę efektywności gospodarowania energią.

Dlaczego warto mieć swój magazyn energii?

Zalet magazynowania energii jest wiele, a do najbardziej istotnych zaliczyć można to, że:

  • Magazyn energii pozwala na przyłączenie nowych odnawialnych źródeł energii (OZE)do tej samej infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej. Co to oznacza? Zwiększenie ilości generowanej energii i jednocześnie eliminuje ryzyko ograniczenia generacji spowodowanej nadmiarem energii.
  • Magazynowanie energii pozwala na korzystanie z niej poza czasem generacji z OZE. Ponadto, przechowywanie energii umożliwia jej sprzedaż w wyższej taryfie, czyli wykorzystanie różnicy w cenach energii w ciągu doby.
  • Magazyn energii daje gwarancję ciągłości dostaw energii, a zarazem częściową lub czasową autonomię zasilania, bez konieczności inwestycji w agregat prądotwórczy i ponoszenia kosztów jego amortyzacji. Ze względu na niestabilny profil wytwarzania energii przez źródła OZE, takie jak panele fotowoltaiczne, czy elektrownie wiatrowe, potrzeba zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii staje się jeszcze bardziej istotna.
  • Magazyny energii umożliwiają instalację szybkich stacji do ładowania samochodów elektrycznych bez konieczności rozbudowy infrastruktury elektroenergetycznej. Zbudowanie przewagi rynkowej, dzięki przygotowaniu komercyjnej oferty dla posiadaczy samochodów elektrycznych, pozwoli zarabiać na ciągle rozwijającym się, nowoczesnym, a przede wszystkim sprzyjającym ekologii rynku.

Trzeba też pamiętać, że produkcja zielonej energii z roku na rok będzie coraz bardziej zyskiwała na znaczeniu. Zmiany klimatyczne wymuszają zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w bilansie energetycznym kraju.

Korzyści z własnego magazynu energii

Ile kosztuje magazyn energii?

Cena magazynów energii jest zależna od ich mocy i pojemności. Im większa moc i pojemność, tym więcej będzie kosztował magazyn energii. Cena uzależniona jest również od poziomu skomplikowania podłączenia oraz montażu, czy specjalnych wymagań zamawiającego dotyczących np. wyglądu. Ceny magazynów energii wahają się w granicach kilku tysięcy za 1KWh za kompletne rozwiązanie magazynowania energii.
Zatem w zależności, czy chodzi o domowy magazyn energii 10kw, czy też o magazyn energii do zastosowania przemysłowego o mocy np. 1MW ich cena będzie różna.
Trzeba jednak brać pod uwagę, że rynek ten stale się zmienia, a więc i ceny mogą ulegać dalej zmianom.

Jaka jest żywotność magazynów energii?

Trwałość magazynu energii ściśle zależy od ilości cykli jakie magazyn wykonuje dziennie i od poziomu rozładowania i ładowania zasobnika. Jeżeli bateria będzie wykonywała jeden pełny cykle dziennie to jej żywotność może wynieść kilkanaście lat. Jeżeli cykle te nie będą pełne, to znaczy nie będziemy maksymalnie rozładowywać i ładować baterii, to jej żywotność będzie jeszcze dłuższa. Warto zaznaczyć, że zakładając konkretną pojemność magazynu energii po określonej żywotności będzie on dalej funkcjonalny, ale jego pojemność będzie mniejsza niż początkowo założona.

Magazyn energii do fotowoltaiki – jak magazynować energię z fotowoltaiki i dzięki temu oszczędzać?

O tym jak magazynować prąd z fotowoltaiki czytaj więcej w artykule: Jak magazynować energię z fotowoltaiki?

Magazyny energii i instalacje fotowoltaiczne to najbardziej popularne połączenie tych urządzeń. Coraz częściej do instalacji fotowoltaicznych przyłączane są magazyny energii. Nie jest to warunek obligatoryjny, ale zwiększa możliwości jakie daje pozyskiwanie energii ze słońca…

Odpowiadając na rozwój i potrzeby rynku magazynowania energii wprowadziliśmy w 2017 roku naszą pierwszą stację transformatorową z magazynem energii.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i innowacyjnemu podejściu do biznesu jesteśmy krajowym liderem w produkcji magazynów energii.

Sprawdź naszą ofertę: Magazyny energii – ZPUE S.A.
Skontaktuj się z naszymi ekspertami i razem z nami zbuduj swoją przyszłość.

Polecamy również portal e-magazyny.pl dostarczający najnowszych i najważniejszych informacji z branży magazynowania energii w Polsce i na świecie!

Udostępnij

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij klawisz ESC, aby anulować.

Back To Top