Zakup stacji ładowania dla biznesu i firmy

ładowanie samochodu elektrycznego

Elektromobilność stopniowo zmienia świat na lepsze. Dzięki niej transport staje się czystszy, tańszy i cichszy. Jednak wymiana pojazdów spalinowych na samochody elektryczne powoduje konieczność zmiany całej infrastruktury. To z kolei rodzi pomysły na inwestowanie w zakup stacji ładowania. Niektórzy widzą w tym dobry pomysł na biznes. Z kolei zarządzający firmami rozważają zakup stacji ładowania dla firmowej floty. Czym się kierować przy wyborze stacji ładowania?

Zakup stacji ładowania – czy warto?

W styczniu 2022 roku na drogach pojawiło się więcej samochodów elektrycznych niż w analogicznym okresie w 2021 roku. Chociaż na mapie pojawia się coraz więcej punktów ze stacjami ładowania, to jednak ich ilość jest niewystarczająca. Zakładając dalszy wzrost elektromobilności, braki związane z infrastrukturą ładowania mogą stać się jeszcze bardziej dostrzegalne w najbliższych latach.

Biorąc pod uwagę te argumenty uważamy, że zakup stacji ładowania w celu biznesowym to bardzo dobry pomysł. Rozsądną decyzją może okazać się również zakup stacji w celu zabezpieczenia ładowania własnej floty pojazdów firmowych – zwłaszcza w przypadku ich dużej ilości. Co ważne, posiadając takie urządzenia możemy nie tylko ładować pojazdy użytkowane w ramach podstawowej działalności firmy, ale także obsługiwać klientów posiadających samochody elektryczne. W ten sposób skutecznie zwiększamy przewagę konkurencyjną naszego biznesu.

Jakie stacje dla biznesu, firmy?

Przymierzając się do zakupu stacji ładowania należy wziąć pod uwagę m.in.:

  • moc dostępną w miejscu montażu stacji,
  • przeznaczenie stacji i jej moc, szybkość ładowania,
  • rodzaj stacji i typ wykorzystywanej wtyczki,
  • przewidywane obciążenie stacji, ilość ładowań,
  • dodatkowe funkcje lub akcesoria,
  • koszt zakupu i montażu.

Warto mieć na uwadze to, że stacje ładowania do użytku publicznego lub firmowego posiadają inne parametry niż te, które montuje się przy domach. Zazwyczaj charakteryzują się one większą mocą i wynikającym z tego krótszym czasem ładowania. Jednocześnie urządzenia komercyjne powinny być bardziej wytrzymałe na warunki zewnętrzne. Mogą być również zarządzane przez firmę-operatora, który wykorzystuje platformy do sprzedaży i rozliczania usług ładowania.

Przyjmuje się, że im większa moc stacji, tym krótszy czas ładowania pojazdu – jednak tylko w przypadku, gdy ładowarka pokładowa samochodu jest w stanie przyjąć tak dużą moc. To właśnie moc stacji, ładowarki pokładowej oraz rodzaj ładowania (prądem stałym lub przemiennym) decydują w jakim czasie będą ładowane samochody. Dodatkowo czas ładowania poszczególnych samochodów może się różnić w zależności od modelu i pojemności baterii. Dlatego przed zakupem stacji na potrzeby ładowania własnej floty warto ustalić jakie pojazdy będą najczęściej ładowane i w jakiej ilości. Natomiast jeśli chcemy prowadzić komercyjne punkty ładowania pojazdów lub udostępniać stacje swoim klientom lepiej, by były one uniwersalne i pozwalały na ładowanie kilku różnych pojazdów w tym samym czasie.

Nasza propozycja

Przed zakupem zalecamy zapoznać się z aktualną ofertą dostępną na rynku, aby dobrać rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadało potrzebom naszego biznesu, firmy. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na to co jest proponowane w standardzie danego wariantu stacji oraz czy i w jaki sposób można go rozszerzyć. Rynek elektromobilności ciągle się rozwija, dlatego rekomendujemy wybór takiej stacji, którą można rozbudować w przyszłości.

W ZPUE S.A. bierzemy pod uwagę potrzeby wszystkich klientów i specyfikę rynku, dlatego oferujemy ładowarki, które można dostosować do oczekiwań różnych użytkowników. W przypadku zakupu stacji ładowania ZPUE całkowita moc ładowania samochodu prądem stałym (DC) może mieć wartość 50 kW, 100 kW lub 150 kW. Z kolei ze złącza prądu zmiennego (AC) dostępne są 22 kW mocy. Wszystkie stacje posiadają 3 złącza: 2 x DC i 1 x AC, a dynamiczny podział mocy ładowania daje możliwość ładowania jednocześnie trzech pojazdów. Dużą zaletą jest też modułowa budowa urządzenia, która zapewnia elastyczność w rozbudowie stacji w przyszłości.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych ZPUE.
Stacja ładowania samochodów elektrycznych ZPUE

Koszt stacji ładowania dla biznesu, firmy

Cena stacji ładowania może różnić się w zależności od parametrów i przeznaczenia. Ponadto decydując się na zakup stacji trzeba wziąć pod uwagę koszt montażu i dostosowania lub założenia instalacji elektrycznej. Na ten koszt mają wpływ prace ziemne, ilość przewiertów przez ścianę (lub ich brak), odległość miejsca ładowania od skrzynki elektrycznej.

Dodatkowe funkcje lub akcesoria

Jeśli nasze urządzenia mają być udostępniane różnym użytkownikom warto zdecydować się na zakup stacji ładowania, które dają możliwość podłączenia dedykowanej platformy. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej zarządzać stacją np. z poziomu telefonu, będziemy znać czas i koszty ładowania pojazdu. Ponadto w zależności od potrzeb danego biznesu czy firmy istnieje możliwość skorzystania z innych dodatków ułatwiających użytkowanie stacji i rozliczenia. Oto przykłady:

  • dedykowana platforma, aplikacja, opcja fakturowania,
  • wieszak na kable (czasem jest w standardzie a czasem trzeba dokupić),
  • system zarządzania obciążeniem – funkcja szczególnie istotna, gdy z jednej ładowarki korzysta w tej samej chwili kilka samochodów,
  • funkcja ograniczenia dostępu – przydatna w miejscach publicznych, przy hotelach, parkingach itp., aby mieć kontrolę nad tym kto i kiedy ładuje samochód.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Stacje ładowania ZPUE można połączyć ze wszystkimi operatorami. Przed zakupem stacji warto upewnić się czy nasza instalacja posiada właściwą rezerwę mocy oraz parametry zabezpieczeń. Jeśli te parametry nie są wystarczające, trzeba zwrócić się do dostawcy energii, aby je dostosował do potrzeb ładowarek.

Instalację powinni wykonać wykwalifikowani pracownicy firmy specjalizującej się w tym zakresie. W przypadku zamówienia urządzeń dla firm często producent lub sprzedawca stacji jest w stanie o to zadbać lub polecić wykonawcę. Stacje ładowania ZPUE instaluje nasz wykwalifikowany zespół. Dodatkowo oferujemy również inne urządzenia potrzebne przy takiej instalacji, a także możemy wykonać cały hub. Jeszcze przed instalacją nasi elektrycy weryfikują bezpieczeństwo i upewniają się czy wszystkie parametry są odpowiednie. Ponadto znają oni wymagania i normy, które należy respektować przy podłączaniu stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Udostępnij

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij klawisz ESC, aby anulować.

Back To Top