Magazyny energii dla firm

Magazyny energii ZPUE w InterEuropol Piekarnia Szwajcarska

Magazyny energii ZPUE w InterEuropol Piekarnia Szwajcarska – przykład magazynów energii dla przedsiębiorstw

Rosnące ceny energii elektrycznej powodują zwiększenie kosztów stałych przedsiębiorstw i w konsekwencji niekorzystnie wpływają na ich kondycję finansową. Odpowiedzią na to coraz częściej staje się fotowoltaika i magazyny energii dla firm. Dzięki tym rozwiązaniom zakłady produkcyjne mogą zmniejszyć swoją zależność od rosnących cen energii.

Rola magazynów energii – podstawowe funkcje

Na początku warto przypomnieć, że magazyny energii gromadzą i przechowują energię elektryczną do wykorzystania w późniejszym terminie. Sposób działania tych urządzeń jest więc zbliżony do baterii, akumulatorów i powerbanków, z których korzystamy na co dzień. Magazyny energii dla firm działają na podobnych zasadach, ale zasilają urządzenia firmowe. Dlatego są większe, bardziej pojemne, pracują na większą skalę. Co więcej, stopniowo zyskują na popularności stając się jednym z głównych elementów transformacji energetycznej.

Skąd popularność magazynów energii w firmach?

Jeśli przedsiębiorstwa nieposiadające magazynów energii nie zużyją bezpośrednio całej wyprodukowanej energii z OZE, muszą odprowadzić ją do sieci. Jednak w tej sytuacji otrzymają zapłatę za energię po cenie z rynku hurtowego, czyli po cenie niższej niż ta, którą muszą później zapłacić pobierając taką samą ilość energii z sieci. Nie jest to dla firm korzystne, dlatego przedsiębiorcy chcą wykorzystywać całą wyprodukowaną energię wewnątrz organizacji. Taką możliwość dają magazyny energii, które w przedsiębiorstwach pełnią m.in. następujące funkcje:

  • pokrycie zapotrzebowania na energię w momentach szczytów taryfowych,
  • zmniejszenie zależności fabryk od skutków przeciążeń sieci i awarii,
  • zarządzanie mocą bierną, regulacja napięcia,
  • eliminacja zakłóceń i drgań obniżających jakość energii.

Kilka miesięcy temu portal e-magazyny.pl opublikował ciekawy artykuł, w którym ten temat został szerzej omówiony. Tytuł artykułu brzmi: Jakie są zalety magazynu energii? Informacje tam zawarte są wciąż aktualne.

Magazyny energii – korzyści dla firm

Zmniejszenie zapotrzebowania na energię z sieci

Magazyny energii instaluje się w przedsiębiorstwach o różnym zakresie działalności – nie tylko w zakładach produkcyjnych czy na placach budowy, ale także w budynkach biurowych o dużej powierzchni. Pozwalają one na pokrycie pojawiającego się czasowo zwiększonego zapotrzebowania na prąd. Ponadto ich obecność powoduje zmniejszone zapotrzebowanie na energię pochodzącą z sieci w momentach szczytów taryfowych. To z kolei zmniejsza koszty za energię, czyli przekłada się na wyniki finansowe i ma znaczenie dla firmy bez względu na branżę, w której ona działa.

Dodatkowe zasilanie awaryjne

Magazyny energii w firmach często pojawiają się w roli zasilania awaryjnego na wypadek niespodziewanych przerw w dostawie prądu (bez względu na przyczynę). Przykładowo w centrach danych mogą występować jako zbiorowy UPS umożliwiający pracę serwerów. Z kolei w zakładach produkcyjnych dostarczają energię podczas procesów produkcyjnych, nawet jeśli dostęp do energii z sieci zostanie przerwany. Organizacje wolą się zabezpieczyć przed takimi zdarzeniami, ponieważ w przypadku zautomatyzowanych procesów produkcyjnych wszelkie zakłócenia i awarie generują ogromne koszty.

Ograniczenie kosztów zakupu energii z sieci

W każdym biznesie kluczowy jest aspekt finansowy. Nic więc dziwnego, że w obliczu rosnących cen prądu firmy szukają sposobów na zmniejszenie kosztów stałych, w tym kosztów zakupu samej energii. A najlepszym sposobem na ograniczenie kosztów jest zredukowanie obciążeń szczytowych.

Magazyny energii dla firm w tej sprawie są pomocne, przy czym największe korzyści uzyskują te przedsiębiorstwa, których magazyny energii są dodatkowo zasilane np. instalacją fotowoltaiczną. Połączenie urządzeń magazynujących z instalacjami produkującymi energię z OZE uniezależnia firmy od rosnących cen energii z sieci. Dzięki takim rozwiązaniom właściciele są w stanie aktywnie zarządzać energią równocześnie zmniejszając koszt jej zakupu.

Jakość energii i aspekt klimatyczny

Wszystkie opisane powyżej zalety i funkcje magazynów energii wpływają na bezpieczeństwo finansowe firm, które z nich korzystają. Ponadto magazynowanie energii pochodzącej z OZE i zwiększenie jej wykorzystania pozwala zmniejszyć ślad węglowy tych firm. Dzięki temu ich działalność staje się bardziej ekologiczna i przyjazna środowisku.

Elektromobilność

Innym możliwym wykorzystaniem magazynów energii w firmach jest elektromobilność. Przedsiębiorstwa mogą wykorzystać zgromadzoną energię elektryczną do zatankowania własnej elektrycznej floty pojazdów. Oprócz tego firmy mogą zaoferować klientom zmagazynowaną energię elektryczną na stacji ładowania.

Wybór i cena magazynów energii dla firm

Biorąc pod uwagę powyższe funkcje i zalety, posiadanie magazynów energii dla firm wydaje się korzystne. Jednak każdy przedsiębiorca musi sam ocenić czy magazyn energii się opłaca w przypadku prowadzonej przez niego działalności. To jaki magazyn energii jest odpowiedni zależy od wielu czynników. Dlatego, jeśli właściciel firmy podejmuje decyzję o inwestycji, powinien dokładnie przeanalizować potrzeby swojego przedsiębiorstwa i zastanowić się jakie parametry urządzenia będą dla niego optymalne.

Dopiero znając te wymagania można oszacować rzeczywisty koszt instalacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że w tej branży większość wycen jest indywidualna. Na cenę magazynów energii dla przedsiębiorstw wpływa przede wszystkim rodzaj zastosowanych ogniw, pojemność i napięcie magazynu oraz rodzaj obudowy. Ponadto wpływ na ostateczny koszt będzie miał system bezpieczeństwa, w tym zabezpieczenie przeciwpożarowe, wentylacja, ogrzewanie, chłodzenie itp. Jakkolwiek warto podkreślić, że rozwój technologiczny i zwiększające się zainteresowanie magazynami energii powoduje, że ceny magazynów energii maleją. Zatem na rynku otwierają się wciąż nowe możliwości.

Udostępnij

Wpisz wyszukiwane hasło i naciśnij Enter, aby wyszukać. Naciśnij klawisz ESC, aby anulować.

Back To Top